Chceš nechceš, poistencom Dôvery budeš!

Autor: Renáta Pavešicová | 15.3.2013 o 19:50 | (upravené 16.3.2013 o 7:43) Karma článku: 16,30 | Prečítané:  4860x

Obsah poštových schránok sa za posledné roky výrazne zmenil. Obálky otvárame s nechuťou, pretože ak v nej nie je faktúra, je v nej... povedzme že, výzva?

Tak nejako sa ozvala môjmu synovi Všeobecná zdravotná poisťovňa. Vraj si nesplnil povinnosť dľa §10a ods.4 zákona č. 580/2004 Z.z. Ten občanovi ukladá povinnosť vrátiť európsky preukaz zdravotného poistenia do ôsmich dní, pri zmene zdravotnej poisťovne, alebo zániku skutočností, zakladajúcich sa na účasti zdravotného poistenia.

Keďže nám nebolo jasné, prečo by mal syn preukaz odovzdať, vybral sa  do pobočky VZP. Tam mu milá pani „prezradila" že od 1.1.2013  je poistencom zdravotnej poisťovne Dôvera. Vôbec ju nezaujímalo, že syn žiadny úkon k zmene zdravotnej poisťovne neurobil, vraj nemajú povinnosť tieto skutočnosti overovať a celú záležitosť si musí vybaviť sám.

Nuž, tak sa mladý vybral do pobočky poisťovne Dôvera. Tamojšia úradná osoba mu   predložila „jeho" prihlášku, ktorá im bola doručená 15.3.2012 . Zaujímavým na prihláške bol podpis poistenca. Samozrejme bol nielen falošný, ale ešte aj skomolený. A tu sa už začína biť maximálna drzosť s absolútnou hlúposťou falšovateľa. Ešte väčší rozmer hlúposť naberá pri udanej adrese trvalého pobytu, ktorá bola už rok pred sfalšovaním tohto úkonu zmenená, nakoľko sme sa presťahovali

Úradníčka poisťovne Dôvera sa synovi ešte napokon „zdôverila", vraj majú takých prípadov teraz veľmi veľa a rieši to i polícia, nech sa syn obráti tam.

Muži zákona spísali zápisnicu a vydali potvrdenie, o vykonaní „ústneho oznámenia priestupku proti občianskemu spolunažívaniu".

Nemám právne vzdelanie, no moje právne vedomie ma utvrdzuje v tom, že sa nejedná o priestupok, ale o trestný čin podvodu a hrubého zneužitia osobných údajov môjho syna. Falošná prihláška  síce obsahovala sfalšovaný a skomolený podpis s nesprávnou adresou trvalého pobytu, ale obsahovala  i správne rodné číslo, ako i  dátum narodenia poistenca. Odkiaľ  tieto údaje dotyčná podvodnícka osoba získala, sa môžem len domnievať.

Absurdnou na celej veci je skutočnosť, že i napriek tomu, že celý úradný úkon bol preukázateľne sfalšovaný, je platný a poistný vzťah s dôveryhodnou poisťovňou Dôvera naďalej trvá. Trvá do dňa, kým im bude doručená žiadosť o stornovanie
(sfalšovanej) prihlášky, a kým sa ku žiadosti nevyjadria.Teda aspoň tak informovala syna pracovníčka  poisťovne Dôvera.

Čiže občan stornuje úradný úkon, týkajúci sa jeho osoby, napriek tomu, že ho  vôbec nevykonal. Nuž veru, dáva to logiku. Ale komu????

Celá pointa je však zrejme niekde celkom inde a vnímavému čitateľovi iste neunikne. Mám za to, že  ak VZP a Dôvera o týchto skutočnostiach vie , mala urobiť celkom smiešne jednoduché opatrenie, aby sa týmto praktikám zabránilo.

V právnych štátoch už dávno býva dobrým zvykom, že pri každom právnom, úradnom úkone, týkajúce sa konkrétnej osoby, sa musí táto riadne preukázať platnou ID kartou.

Nuž teda Slováci, ostáva nám už len veriť, že odvody zdravotného poistenia, ktoré  v takto podvodne urobených „prepoisteniach" občanov prevzala poisťovňa Dôvera čestne vráti tam, kam podľa platne uzatvorených zmlúv patria.

Aj to býva dobrým zvykom v právnych štátoch.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Prieskum Focus: Vládne strany oslabujú

Smer stratil takmer dve percentá. Do parlamentu by sa dostalo aj KDH.

DOMOV

Politika, biznis, vplyv. O čo ide oligarchom v médiách

Odborník na komunikáciu a mediálne štúdiá Václav Štetka hovorí, že oligarchovia médiá skupujú výhradne kvôli svojim záujmom.

BANSKÁ BYSTRICA

V Banskej Bystrici otvorili najmodernejšiu autobusovú stanicu na Slovensku

Dopravná časť je v testovacej prevádzke.


Už ste čítali?